fallback

Цветан Василев търси закрила в САЩ?

Бившият шеф на фалиралата КТБ се опитва да превърне своя случай в първото дело по Глобалния закон "Магнитски"

13:26 | 04.08.17 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Български бивш банкер се опитва да превърне своя случай в първото дело по Глобалния закон "Магнитски"*, приет от Конгреса в САЩ преди няколко години. Става дума за Цветан Василев, бившият изпълнителен директор на обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка (КТБ), а информацията съобщава вашингтонският новинарски сайт The Hill.

Въпросният норматив беше приет през 2012 г. и позволява на американското правителство да защитава хора по цял свят, които са станали жертва на репресии и нарушения на човешките им права заради това, че са разкрили случаи на корупция по върховете на властта.

През 2016 г. Конгресът в САЩ прие редактиран вариант на закона, а няколко седмици, след като седна в президентското кресло, Донлад Тръмп обяви, че администрацията му е готова да поеме такива случаи. Името на закона идва от покойния руски адвокат Сергей Магнитски, който почина в затвор в Русия, след като разкри предполагаеми солидни финансови измами на държавни служители. До момента няма нито една официално подадена молба за закрила по редактирания текст, пише The Hill.

Цветан Василев, който бе обявен за най-влиятелния човек в България от списание Forbes, твърди, че страната му го преследва с фалшиви и политизирани обвинения, пише в статията. Според медията Василев вече е предприел стъпки по процедурата.  

За целта бившият банкер, който има няколко обвинения от българското правосъдие за пране на пари и присвояване на суми в особено големи размери, свързани с фалита на КТБ, на която той беше мажоритарен акционер, неотдавна е наел вашингтонската юридическа фирма JWI Inc. срещу 50 хил. долара на месец да подготви документите му, с които да убеди Вашингтон, че е бил несправедливо обвинен и да поиска защита по закона "Глобален Магнитски", посочва още сайтът.

Преди Василев да подпише договора с фирмата, която да го представлява, нейният вицепрезидент Джоузеф Огъстин го е посетил в Сърбия, за да се запознае със случая.  Огъстин бил убеден да се заеме със защитата на Василев от свой приятел, пише The Hill.

Адвокатът, който е работил 30 г. за ЦРУ и говори руски, твърди пред сайта, че отишъл само да изслуша Василев, но не му е давал никакви обещания да го представлява. След серия от разговори обаче се убедил в неговата невинност.

Бившият губернатор на щата Ню Мексико Бил Ричардсън също се е ангажирал със случая на Цветан Василев  чрез организацията си с нестопанска цел - Richardson Center for Global Engagement, която досега е работила по защита на политически затворници, както и по опазване на дивите животни по света, но иска да разшири дейността си в посока защита на човешките права. 

Ричардсън е признал пред сайта, че познава бившия банкер от времето, когато двамата са работили в Атлантическия съвет.

Заемайки се да представлява Василев, Джоузеф Огъстин е оптимист, че случаят ще стигне до съд. По думите му следва дълъг процес, свързан с подготовка на много документи, които трябва да бъдат представени в Държавния департамент на САЩ.

След като Държавният департамент приключи собственото си проучване по случая и се съгласи да му даде ход, случаят ще бъде изпратен в Отдела за контрол на чуждестранни авоари (OFAC) при министерството на финансите на САЩ, който се занимава със санкциите. Едва след като OFAC провери случая, което отнема неопределено време, искът може да стигне до бюрото на президента на САЩ за одобрение, уточнява The Hill.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:50 | 14.09.22 г.
fallback